کد خبر: 2559
تاریخ انتشار: 17 مهر 1397 - 13:56
معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
نقش بی بدیل سازمان مرکزی تعاون روستایی درتوزیع آرد روستایی کشور

سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران: حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، نقش سازمان مرکزی تعاون روستایی در توزیع آرد روستایی در آبادی های صعب العبور، کمتر برخوردار و محروم کشور را انکار ناپذیر می داند.

به اعتقاد وی، با عنایت به گستردگی شبکه تعاونی روستایی ایران در اقصی نقاط کشور و حتی در آبادی ها و روستاهای کم جمعیت بصورت نهادهای تعاون روستایی، در سنوات گذشته بیشتر اقلام کالاهای مصرفی و نهاده های کشاورزی و سوخت مورد نیاز روستانشینان توسط این تعاونیهای روستایی تامین و توزیع می شده است .

وی ادامه داد: حضور موثر این تعاونیها در آبادی ها و سکونتگاه های روستایی در زمان جنگ تحمیلی نیز در توزیع اقلام سهمیه ای بسیار مشهود و موثر بوده، در همین راستا و در دهه ۱۳۸۰ نیز شبکه تعاونیهای روستایی کشور بدلیل توانمندیهای ذاتی عهده دار این مسئولیت مهم شد. بطوریکه با کمترین چالش یا نقصانی، توزیع آرد خام خانه پز و خبازی در روستاها با همکاری شورای روستا در شبکه تعاونیهای روستایی کشور انجام می پذیرفت.

دکتر شیرزاد معتقد است، در ۳ سال گذشته شرکت بازرگانی دولتی ایران عملیات توزیع آرد روستایی را به ارگانهای دیگری واگذار کرده و این مسئله، نقش پیشرو و سازنده شبکه تعاونی های روستایی کشور در توزیع آرد روستایی را کم رنگ نموده است. این در حالی است که شرکتهای تعاونی روستایی در اکثر روستاهای ایران دارای انبار، فروشگاه توزیع سوخت، فروشگاه های مصرف و نیروی انسانی ماهر و با تجربه می باشند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در حال حاضر در بیش از ۲۱۳۰۵ روستا از ۶۲۲۸۴ روستای کل کشور (یعنی حدود ۳۴درصد از روستاهای کشور) ، حجم قابل توجهی معادل ۴۳۴۵۰۲ تن آرد روستایی از کل ۷۵۶۶۱۹ تن یعنی معادل ۵۷درصد در شش ماهه اول سالجاری توسط شرکتهای تعاونی روستایی کشور بین روستاییان توزیع شده است.

این مقام مسئول در ادامه یادآوری کرد: در این میان استانهایی که بیشترین روستاها را تحت پوشش توزیع آرد در شبکه تعاونی روستایی کشور قرار داده اند، عبارتند از: استان سیستان و بلوچستان با ۳۶۰۰ روستا و آبادی ،استان فارس ۲۶۴۰ روستا و آبادی ، استان گیلان ۲۳۱۹ روستا ،خراسان رضوی ۱۷۸۱ روستا ، آذربایجانغربی ۱۶۴۰ روستا ، کردستان ۱۵۴۰ روستا ، لرستان ۱۵۳۱ روستا و استان خوزستان با حدود ۱۰۰۰ روستا و آبادی تحت پوشش توزیع آرد روستایی قرار گرفته اند. قابل ذکر است، اکثر روستاهایی که آرد آنها توسط شبکه تعاون روستایی کشورتوزیع میشود بیشترین فاصله را از جهت بعد مسافت با مرکز شهرستان داشته و از آبادی ها و روستاهای کمتر برخوردار و محروم کشور محسوب می شوند.

شیرزاد در پایان گفت ، سازمان مرکزی تعاون روستایی با همکاری شبکه عظیم تعاون روستایی کشور این آمادگی را دارد تا همچنان استوار همیار دلسوز و بی توقع شبکه توزیع آرد روستایی کشور باشد و حداقل اینکه کشور را نباید از ظرفیت توزیعی نهفته در بطن شبکه تعاون روستایی ایران محروم نمود.

secure image
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به اتحادیه مرکزی شرکت های تعاونی تولید روستایی کشور می باشد.