کد خبر: 2312
تاریخ انتشار: 28 خرداد 1396 - 10:57
96/3/27
تمهيدات قانوني براي حمايت از كشاورزان رعایت کننده الگوي كشت فراهم می شود/ وزير نيرو خواستار برآورد دقيق قيمت واقعي محصولات با توجه به هزينه تامين آب شد/ طرح جامع الگوي كشت كشور حداكثر تا پايان سال ۹۶ به دولت ارايه می شود
دکتر جهانگیری: تهيه طرح جامع الگوي كشت مناسب براي مناطق مختلف كشور و ابلاغ آن همچنين مي تواند موجب افزايش بهره وري و سطح درآمد كشاورزان كشور شود ،‌بنابراين وزارت جهاد كشاورزي بايد برنامه هاي خود را در اين زمينه با قوت پيش برده و نهايي كند.

سي امين جلسه شوراي عالي آب عصر امروز (شنبه) به رياست  اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوری تشكيل شد.

به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، معاون اول رييس جمهوری در اين جلسه با تاكيد بر اينكه امروز موضوع آب يك مطالبه و دغدغه عمومي است،‌ گفت: بحران كم آبي يكي از اصلي ترين چالش هاي پيش روي كشور است و بايد با مديريت دقيق و برنامه ريزي جامع از تشديد اين بحران و پيامدهايش جلوگيري كرد.
جهانگيري با بيان اينكه همه بخش هاي كشاورزي، صنعت و شرب نيازمند اصلاح الگوي مصرف است، اظهار داشت: با توجه به اينكه بخش كشاورزي بيش از نود درصد منابع آبي كشور را مصرف مي كند تهيه طرح جامع الگوي كشت به عنوان كار جدي مي تواند نقش تعيين كننده اي در كاهش استفاده از منابع و ذخاير آبي كشور داشته باشد.
وي افزود: تهيه طرح جامع الگوي كشت مناسب براي مناطق مختلف كشور و ابلاغ آن همچنين مي تواند موجب افزايش بهره وري و سطح درآمد كشاورزان كشور شود ،‌بنابراين وزارت جهاد كشاورزي بايد برنامه هاي خود را در اين زمينه با قوت پيش برده و نهايي كند.
معاون اول رييس جمهوری با اشاره به اينكه موفقيت كشور در افزايش توليد گندم همزمان با كاهش سطح زير كشت كاري بزرگ و ارزشمند است، بر تداوم برنامه هاي كنوني در توسعه كشت گلخانه اي و بكارگيري روش هاي نوين آبياري كه منجر به كاهش مصرف آب مي شود،تاكيد كرد.
جهانگيري با يادآوري سرمايه گذاري دولت در مهار آب هاي مرزي،‌ برنامه ريزي براي توسعه كشت متناسب با نياز كشور و اين مناطق تاكيد كرد و گفت: دولت تمهيدات قانوني براي حمايت از كشاورزاني كه الگوي كشت را رعايت مي كنند،‌ فراهم خواهد كرد.
معاون اول رييس جمهوری در ابتداي اين جلسه با پيگيري موضوع قطع آب شهرستان زابل كه اخيرا اتفاق افتاده بود، خواستار بكارگيري همه تدابيرلازم براي رفع مشكلات ساكنان مناطق گرمسير كشور شد و گفت: قطع آب حتي براي يكساعت در مناطق گرمسير كشور دشوار است و در صورت اتفاق بايد در سريعترين زمان مشكلات مرتفع شود.
وي پس از استماع گزارش مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور مبني بر اينكه قطع آب در شهرستان زابل براي چند ساعت اتفاق افتاده بود كه با پيگيري برطرف شد ،‌بر اطلاع رساني سريع و دقيق درباره اقدامات انجام شده تاكيد كرد و گفت: ارايه گزارش اقدامات انجام شده به مردم مي تواند مانع سوء استفاده جريان هايي شود كه با شايعه سازي به دنبال ايجاد تفرقه در جامعه هستند.
در اين جلسه كه وزراي نيرو، جهاد كشاورزي، كشور، صنعت، معدن و تجارت و رييس سازمان حفاظت محيط زيست حضور داشتند،‌ گزارشي در خصوص «مجموعه اقدامات انجام شده در مورد تغيير و اصلاح الگوي كشت و دستيابي به الگوي كشت ملي با لحاظ موضوع آب مجازي موضوع بند ۱۱ مصوبات نهمين جلسه و نيز بند ۵ مصوبات پانزدهمين جلسه شوراي عالي آب» ارايه شد.
وزير جهاد كشاورزي دراين جلسه با اشاره به برنامه وزارتخانه متبوعش براي كاهش اراضي زير كشت در عين افزايش ميزان محصولات كشاورزي،‌ گفت: برنامه ريزي هاي گسترده اي براي توليد محصولاتي كه نيازمند آب فراوان هستند انجام شده و امروز از طريق كشت فراسرزميني و اجاره زمين در كشورهاي ديگر به دنبال تامين نيازهاي كشور هستيم.
وزير نيرو نيز با تاكيد بر اهميت موضوع اصلاح الگوي كشت، خواستار برآورد دقيق قيمت واقعي محصولات با توجه به هزينه تامين آب آن ها و برنامه ريزي دقيق و هدايت كشاورزان به طرف كشت محصولات سازگار با اقليم مناطق مختلف كشور شد.
رييس سازمان حفاظت محيط زيست نيز از تغيير رويكرد وزارت جهاد كشاورزي در سال هاي اخير به منظور صيانت بيشتر از منابع آب و خاك كشور تشكر كرد و گفت: قطعا توسعه كشاورزي بدون رعايت الگوي كشت منجر به تغيير شرايط اقليمي و از بين رفتن عرصه هاي طبيعي نظير تالاب ها خواهد شد.
در ابتداي اين جلسه دكتر عباس كشاورز معاون زراعت وزير جهاد كشاورزي گزارشي درباره موفقيت هاي به دست آمده در ارتباط با اصلاح الگوي كشت ارايه كرد و گفت: سياست هاي حوزه مديريت مزرعه، حمايت از محصولات جايگزين، استفاده از تكنولوژي هاي جديد، اصلاح روش هاي كشت،‌ انتقال سبزي و صيفي به گلخانه، حمايت از صادرات محصولات با تقاضاي آب كمتر، توسعه آبياري ميكرو و تكيه بر استفاده از آب سبز در كشاورزي باعث شده كه امروز بهره وري به ميزان 6 درصد توليدات برسد و اگر اين روند ادامه يابد، ظرف برنامه ششم بحران آب مديريت خواهد شد.
همچنين  پرهيزگار، رييس سازمان هواشناسي كشور گزارشي از ميزان دماي هوا و بارش هاي سال جاري در مقايسه با سال هاي گذشته ارايه كرد و گفت، بر اساس نمودارها ميزان بارش ها دركل كشور نرمال تلقي مي شود، اما با توجه به آثار گرمايش زمين و پديده تغييرات اقليمي دماي هواي كشور بطور ميانگين يك تا يك و نيم درصد افزايش يافته است.
در اين جلسه همچنين مقرر شد كميته اي با محوريت سازمان برنامه و بودجه كشور و با عضويت وزارت جهاد كشاورزي، وزارت نيرو و سازمان حفاظت محيط زيست طرح جامع الگوي كشت كشور حداكثر تا پايان سال ۹۶ تهيه و براي تصويب نهايي به هيات دولت ارايه شود.

secure image
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به اتحادیه مرکزی شرکت های تعاونی تولید روستایی ایران می باشد.